Co warto wiedzieć o lekach homeopatycznych?

Co warto wiedzieć o lekach homeopatycznych

Leki homeopatyczne mają niewiele wspólnego z tradycyjnymi lekami, które znamy z polskich aptek. Niemniej do ich stosowania przyznaje się co trzeci Polak. Leki homeopatyczne wykorzystują składniki pochodzenia naturalnego do zwalczania objawów choroby. Co warto wiedzieć o lekach homeopatycznych?

Jakie są rodzaje leków homeopatycznych?

Istnieją trzy rodzaje leków homeopatycznych. Ich podziału dokonuje się w zależności od tego, co wykorzystuje się w roli składnika aktywnego. Wyróżniamy zatem leki roślinne, odzwierzęce oraz mineralne. W przypadku leków roślinnych mamy najczęściej do czynienia z maceratami z określonej części rośliny, które powstały z wykorzystaniem alkoholu. Odzwierzęce leki homeopatyczne to np. jady. Natomiast mineralne leki homeopatyczne to preparaty z siarką, wapniem etc.

Leki zwalczające objawy

Leki homeopatyczne nie zwalczają źródła choroby. Celują natomiast w jej objawy. Oznacza to, że homeopatyczny lek na przeziębienie zmniejszy katar i obrzęk gardła. Niestety, nie uderzy bezpośrednio w wirusa, który stoi za infekcją. Krótko mówiąc, leki homeopatyczne poprawiają jedynie nasze samopoczucie, działając doraźnie.

Jak działa homeopatia?

Leki homeopatyczne działają na zasadzie podobieństwa do czynnika wywołującego chorobę. Podane jednak w miejsce działania wykazują silniejszy efekt, przez co w rezultacie zwalczają symptomy danego schorzenia. Z pewnością zauważyłaś, że gdy kroisz cebulę, z twoich oczu lecą łzy. Ale gdy jesteś chora, to wypicie syropu z cebuli i cukru zwalcza ból gardła i wodnisty katar. Zatem w zależności od okoliczności to samo warzywo, w tym przypadku cebula, może powodować powstawanie wydzieliny w nosie lub hamować jej syntezę.

Kiedy sięgać po leczenie homeopatyczne?

Lekami homeopatycznymi nie wylecisz trwałych zmian w organizmie. Zatem z ich pomocą nie pozbędziesz się zapalenia wyrostka robaczkowego, złamania kości czy boreliozy. Możesz jednak złagodzić objawy infekcji dróg moczowych, zapalenia zatok czy chorób skóry.

Czy warto stosować homeopatię?

Homeopatia dziś wzbudza skrajne emocje. Jedni uważają, że jest to naciąganie ludzi i odciąganie ich od sprawdzonych metod leczenia. Drudzy twierdzą z kolei, że jest to dużo lepsza metoda leczenia, ponieważ nie niesie ze sobą efektów ubocznych tej skali co tradycyjne leki. Prawda jak zawsze znajduje się pośrodku. Leki homeopatyczne mogą wspomóc nas w walce z przeziębieniem, na wirusy i tak nie ma skutecznego leku. Natomiast w przypadku anginy należy zgłosić się do lekarza po receptę na antybiotyk.

Podobne artykuły »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebooku! »