Czy homeopatia jest skuteczna?

Czy homeopatia jest skuteczna?

Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku, w dobie intensywnego rozwoju nauki i technologii, nikt nie będzie pokładał wiary, w filozoficzne przypisywanie właściwości leczniczych substancjom pozbawionym aktywnych czynników. Tymczasem homeopatia wciąż cieszy się ogromnym powodzeniem, zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach. Czy tego typu leki, mogą być w rzeczywistości skuteczne?
Na całym świecie istnieją rzesze ludzki, którzy utrzymują, że stosowanie preparatów homeopatycznych przynosi realne korzyści dla zdrowia. Różnego typu specyfiki, podawane są już nawet niemowlętom, a ich działanie jest niezwykle rozbudowane.
Pośród wielu propozycji wchodzących w bogaty asortyment leków homeopatycznych, można odnaleźć takie, które mają pomagać zwalczać objawy przeziębienia, poprawiać odporność, niwelować skutki alergii, a nawet redukować wagę. Uznawane są za niezwykle przyjazne dla organizmu, ponieważ zostały wytworzone tylko i wyłącznie z naturalnych składników. W rzeczywistości to woda z dodatkiem substancji poprawiających kolor i smak, z dodatkiem mocno rozcieńczonych roztworów wyciągów z roślin i ziół. Czy tego typu kompozycja może w rzeczywistości pomagać?
Zdaniem wielu lekarzy, nie istnieją naukowe dowody na skuteczność leków homeopatycznych. Równocześnie na całym świecie, odnotowuje się przypadki ich pozytywnego wpływu na funkcjonowanie organizmu, co często utożsamia się z efektem placebo.
Homeopatia być może wzbudza wiele kontrowersji i dla wielu stanowi przykład klasycznej manipulacji ludzkim umysłem, jednak wielu zwolenników tej metody, gotów jest jej bronić, tak długo jak to będzie konieczne. Czy homeopatia pomaga? Cóż, z całą pewnością nie szkodzi.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »