Czym właściwie są leki homeopatyczne?

Dyskusję na temat leków homeopatycznych, należałoby rozpocząć od tego, że w świetle prawa, nie stanowią one leków, w jako takim rozumowaniu. Brak też naukowych dowodów, które mogłyby potwierdzić ich skuteczność. Czym wobec tego są ów homeopatyczne produkty?
Preparaty homeopatyczne obecne są dziś praktycznie w każdej aptece. Zachwalane przez liczne grono zwolenników „naturalnych środków leczniczych”, stały się niezwykle popularne na całym świecie. W rzeczywistości trudno jest mówić o ich jakichkolwiek leczniczych właściwościach, szczególnie gdy przyjrzymy się nieco bliżej homeopatii.
Homeopatia, należy do tzw. nauk medycyny niekonwencjonalnej i bazuje na kilku kluczowych koncepcjach, pośród których na próżno szukać tych, o naukowych podwalinach. Mówiąc nieco bardziej obrazowo, homeopatia opiera się, m.in.: na przekonaniu o istnieniu siły życiowej, holistycznym postrzeganiu rzeczywistości, zasada podobieństwa, leczniczych właściwościach zastosowania minimalnej dawki leku, czy też prawach Heringa. To właśnie te przekonania dały początek terapii lekami homeopatycznymi.
Od dawna prowadzone są liczne badania, które mają na celu zweryfikować rzeczywiste działanie substancji stanowiących grupę tzw. leków homeopatycznych. Okazuje się, że substancje aktywne, są w nich tak bardzo rozcieńczone, że w żaden sposób nie reagują one ani z organizmem człowieka, ani też z żadnymi mikroorganizmami, które mogą przyczyniać się do powstawania chorób.
Niezwykle interesujący jest proces wytwarzania środków homeopatycznych. Kluczowym jest tu sukcesywne rozcieńczanie, gdzie za każdym razem uzyskany roztwór mieszany jest przez intensywne potrząsanie, nazywane succussion, co ma zwiększać efektywność otrzymanej substancji. Cały proces przygotowania ów leków, określany jest mianem dynamizowania, a samo rozcieńczanie trwa tak długo, aż z roztworu zniknie dodana na początku substancja aktywna.

Podobne artykuły »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polub nas na Facebooku! »

Dekalog zdrowego żywienia »

ChrońSerce.pl »

Podczas odchudzania nie możesz przestać myśleć o jedzeniu? Ciągle jesteś głodna i nie umiesz się poz ...

Problemy z sercem pojawiają się najczęściej w podeszłym wieku, jednak wady wrodzone dają o sobie zna ...

Zdrowy człowiek nie odczuwa bicia swojego serca, nawet w czasie odpoczynku. Kołatanie serca może wyw ...

Ochrona serca to kwestia, o której zaczynamy myśleć dopiero wtedy, gdy nasze serce pracuje nieprawid ...

Arytmia serca to stan, kiedy serce kurczy się w sposób nieregularny. Arytmia może być spowodowana pr ...

Zobacz także...close