Działanie leków homeopatycznych

działanie leków homeopatycznych

Leki homeopatyczne można podzielić ze względu na pochodzenie surowców wyjściowych na: leki roślinne, leki mineralne, leki pochodzenia zwierzęcego oraz leki miazmatyczne (stosowane najrzadziej, otrzymywane ze zmienionych chorobowo miejsc, w następstwie: świerzbu, chorób wenerycznych, nowotworów, gruźlicy itd…).
Możliwa jest również klasyfikacja wynikająca z postaci w jakiej występują, na leki do użytku wewnętrznego – jak tabletki, krople, globulki, granulki, oraz zewnętrznego – kremy, żele, maści, płyny, preparaty do nacierania. Najczęściej stosuje się leki pochodzenia roślinnego oraz mineralnego. Jaki jest mechanizm działania leków homeopatycznych (nie będziemy tutaj wspominać o ich skuteczności) ? Przede wszystkim – nauka nie potwierdza działania tych specyfików. Nie jest również znany mechanizm ich działania. Część środowiska zakłada, iż preparaty homeopatyczne działają na podobnej zasadzie co placebo – jak dotąd jednak nie zweryfikowano tych tez.
Według zwolenników terapii, preparaty te wpływają na organizm. Przy prawidłowym dobraniu leku (oraz dobraniu jego właściwego stężenia) dochodzi do nasilenia objawów chorobowych, a następnie do wtórnej reakcji ze strony organizmu i zapoczątkowania „samoleczenia”. Możliwe, iż każdy stan organizmu charakteryzuje się specyficznym (możliwe, że fraktalnym) wzorcem falowym – i jeśli dobierzemy do niego pasujący wzorzec zawarty w leku, dochodzi do nałożenia się tych fal (swoistej interferencji). Wywołuje to w organizmie wtórną reakcję, mającą na celu przywrócenie zachwianej równowagi.Homeopata dobiera lek na podstawie opisu choroby, oraz ustaleniu objawów.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »