Działanie leków homeopatycznych

Zdaniem homeopatów, ich lecznice właściwości pochodzą z odpowiedniej kompozycji ziół, które zostały poddane odpowiedniemu procesowi rozcieńczenia. W rzeczywistości leki homeopatyczne nie działają w sposób bezpośredni na czynniki chorobotwórcze, a szczegółowy mechanizm ich działania, wciąż pozostaje obiektem licznych badań.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, prawidłowo dobrana terapia homeopatyczna, pozwala wywierać pozytywny wpływ na mechanizmy regulacyjne, a także skutecznie pobudza układ immunologiczny. W celu prawidłowego dobrania leków, istotne jest właściwe rozpoznanie objawów chorobowych. Zdecydowana większość dostępnych w aptekach preparatów homeopatycznych, sprzedawanych jest bez recepty, a co za tym idzie, mogą być samodzielnie stosowane przez chorego. Oczywiście ich dobór odbywa się na zasadzie ustalenia typowych objawów określonej dolegliwości chorobowej.
W opisie działania leku homeopatycznego, często pojawia się kwestia tzw. pogorszenia pierwotnego. Według tej koncepcji, jest to typowe nasilenie istniejących objawów, w pierwszym etapie zastosowania terapii homeopatycznej. Zdaniem ekspertów działających w tej dziedzinie, jest to w pełni naturalna reakcja, która świadczy o tym, że organizm zaczyna walczyć z chorobą. Równocześnie funkcjonuje twierdzenie, że idealnie dobrany lek działa w trybie natychmiastowym i nie prowadzi do stanu pogorszenia pierwotnego.
Sceptycy utrzymują jednak, że pogorszenie stanu zdrowia wynika z tego, że w rzeczywistości działanie leków homeopatycznych przypomina efekt placebo. Przy braku uruchomienia odpowiednich bodźców psychofizycznych, reakcja „uzdrowienia” nie następuje, a objawy chorobowe nasilają się, ponieważ do organizmu nie wprowadzono odpowiednich substancji leczniczych. Po pewnym czasie system immunologiczny sam zwalcza przyczyny choroby, co przez homeopatów przypisywane jest skuteczności działania leków.