Działanie leków homeopatycznych

Działanie leków homeopatycznych

Zdaniem homeopatów, ich lecznice właściwości pochodzą z odpowiedniej kompozycji ziół, które zostały poddane odpowiedniemu procesowi rozcieńczenia. W rzeczywistości leki homeopatyczne nie działają w sposób bezpośredni na czynniki chorobotwórcze, a szczegółowy mechanizm ich działania, wciąż pozostaje obiektem licznych badań.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, prawidłowo dobrana terapia homeopatyczna, pozwala wywierać pozytywny wpływ na mechanizmy regulacyjne, a także skutecznie pobudza układ immunologiczny. W celu prawidłowego dobrania leków, istotne jest właściwe rozpoznanie objawów chorobowych. Zdecydowana większość dostępnych w aptekach preparatów homeopatycznych, sprzedawanych jest bez recepty, a co za tym idzie, mogą być samodzielnie stosowane przez chorego. Oczywiście ich dobór odbywa się na zasadzie ustalenia typowych objawów określonej dolegliwości chorobowej.
W opisie działania leku homeopatycznego, często pojawia się kwestia tzw. pogorszenia pierwotnego. Według tej koncepcji, jest to typowe nasilenie istniejących objawów, w pierwszym etapie zastosowania terapii homeopatycznej. Zdaniem ekspertów działających w tej dziedzinie, jest to w pełni naturalna reakcja, która świadczy o tym, że organizm zaczyna walczyć z chorobą. Równocześnie funkcjonuje twierdzenie, że idealnie dobrany lek działa w trybie natychmiastowym i nie prowadzi do stanu pogorszenia pierwotnego.
Sceptycy utrzymują jednak, że pogorszenie stanu zdrowia wynika z tego, że w rzeczywistości działanie leków homeopatycznych przypomina efekt placebo. Przy braku uruchomienia odpowiednich bodźców psychofizycznych, reakcja „uzdrowienia” nie następuje, a objawy chorobowe nasilają się, ponieważ do organizmu nie wprowadzono odpowiednich substancji leczniczych. Po pewnym czasie system immunologiczny sam zwalcza przyczyny choroby, co przez homeopatów przypisywane jest skuteczności działania leków.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »