Homeopatia leki

O lekach, które nie są lekami

Homeopatyczne leczenie opiera się na zasadach wymyślonych przez niemieckiego lekarza na przełomie XVIII i XIX wieku. Mimo skrajnych opinii – wciąż cieszy się popularnością, również w krajach Europy Zachodniej. Na poparcie tej tezy niech starczy fakt, że w Wielkiej Brytanii można skorzystać z terapii homeopatycznej w szpitalu, a w Niemczech specyfiki homeopatyczne są refundowane. Ponad to lekarze mogą zrobić specjalizację właśnie w tej dziedzinie.

Substancje aktywne w homeopatii.

Leki homeopatyczne charakteryzują się tym, że zawierają substancje aktywne w minimalnym stężeniu. Pozostałą część roztworu stanowią składniki neutralne (jak woda, cukier, destylat alkoholowy czy inne). Homeopaci wierzą, iż bardzo istotny jest sposób przyrządzania mieszaniny – konieczne jest energiczne potrząsanie (potencjonowanie roztworu). Wedle zwolenników tego typu preparatów niska zawartość substancji aktywnej ma „zmusić” organizm do aktywnej walki z chorobą, usprawnić jego układ immunologiczny.

Podział leków homeopatycznych.

Leki homeopatyczne możemy podzielić ze względu na to, co stanowi ich „bazę” na: roślinne, pochodzenia zwierzęcego (zarówno z organizmów zwierząt, jak i ich wydzielin), mineralne oraz miazmatyczne (stosowane najrzadziej, wytwarzane ze zmienionych chorobowo miejsc). Lekami homeopatycznymi można leczyć różnego rodzaju dolegliwości – stosuje się je wewnętrznie (syropy, tabletki, pastylki do ssania na gardło, nalewki, granulki) i zewnętrznie (maści na hemoroidy, maści na stłuczenia i obrzęki, krople do zmęczonych oczu, okłady i kompresy przy zmianach skórnych etc.). Wyróżnić można zarówno preparaty jednoskładnikowe jak i złożone, wytworzone z różnego rodzaju surowców. Jeśli chodzi o wskazania lecznicze leków homeopatycznych, to ustala się je na podstawie tych samych kryteriów, co przy innych farmakologicznych preparatach. Warto w tym celu skonsultować się ze specjalistą.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »