Homeopatia leki

O lekach, które nie są lekami

Homeopatyczne leczenie opiera się na zasadach wymyślonych przez niemieckiego lekarza na przełomie XVIII i XIX wieku. Mimo skrajnych opinii – wciąż cieszy się popularnością, również w krajach Europy Zachodniej. Na poparcie tej tezy niech starczy fakt, że w Wielkiej Brytanii można skorzystać z terapii homeopatycznej w szpitalu, a w Niemczech specyfiki homeopatyczne są refundowane. Ponad to lekarze mogą zrobić specjalizację właśnie w tej dziedzinie.

Substancje aktywne w homeopatii.

Leki homeopatyczne charakteryzują się tym, że zawierają substancje aktywne w minimalnym stężeniu. Pozostałą część roztworu stanowią składniki neutralne (jak woda, cukier, destylat alkoholowy czy inne). Homeopaci wierzą, iż bardzo istotny jest sposób przyrządzania mieszaniny – konieczne jest energiczne potrząsanie (potencjonowanie roztworu). Wedle zwolenników tego typu preparatów niska zawartość substancji aktywnej ma „zmusić” organizm do aktywnej walki z chorobą, usprawnić jego układ immunologiczny.

Podział leków homeopatycznych.

Leki homeopatyczne możemy podzielić ze względu na to, co stanowi ich „bazę” na: roślinne, pochodzenia zwierzęcego (zarówno z organizmów zwierząt, jak i ich wydzielin), mineralne oraz miazmatyczne (stosowane najrzadziej, wytwarzane ze zmienionych chorobowo miejsc). Lekami homeopatycznymi można leczyć różnego rodzaju dolegliwości – stosuje się je wewnętrznie (syropy, tabletki, pastylki do ssania na gardło, nalewki, granulki) i zewnętrznie (maści na hemoroidy, maści na stłuczenia i obrzęki, krople do zmęczonych oczu, okłady i kompresy przy zmianach skórnych etc.). Wyróżnić można zarówno preparaty jednoskładnikowe jak i złożone, wytworzone z różnego rodzaju surowców. Jeśli chodzi o wskazania lecznicze leków homeopatycznych, to ustala się je na podstawie tych samych kryteriów, co przy innych farmakologicznych preparatach. Warto w tym celu skonsultować się ze specjalistą.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »

Dekalog zdrowego żywienia »

ChrońSerce.pl »

Regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia kondycję i sylwetkę, ale również korzystnie wpływa n ...

Serce to jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Gdy lekarz podejrzewa wystąpienie jakiejś ...

Serce to narząd, bez którego nie moglibyśmy żyć. Wśród powszechnych schorzeń wyróżnia się zawał serc ...

Produkty, które spożywamy na co dzień, mogą w ogromnym wręcz stopniu wpływać na zdrowie naszego serc ...

Choroby serca zbierają coraz większe żniwo. Wielu ludzi, zamiast zastanowić się nad odpowiednią diet ...

Google+ »