Homeopatia opinie

homeopatia opinie

Homeopatia jest jedną z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Leczenie opiera się w niej na podawaniu preparatów, które wywołują podobne do choroby objawy. Rzecz jasna leki te zawierają minimalne stężenie substancji aktywnej. Jak ta metoda może być skuteczna? Cóż – nie od dziś istnieje, i nie od dzisiaj budzi kontrowersje. Jedni wierzą w jej działanie, a nawet upatrują się w niej logiki. Inni – próbują udowodnić, że homeopatia to nic innego jak oszustwo i żerowanie na chorych ludziach, którym konwencjonalne leczenie nie pomogło…
Jednak nawet zwolennicy przyznają, że powodzenie terapii za każdym razem zależy od przypadku, oraz od tego jaką wiedzę i doświadczenie ma prowadzący ją homeopata.Środki homeopatyczne znacząco różnią się od tradycyjnych farmaceutyków. Przede wszystkim są bardzo silnie rozcieńczane, zawierają bardzo mało aktywnej substancji. Paradoksalnie – ich zwolennicy uważają, że im mniejsze stężenie, tym silniejszy lek. Organizm może bowiem „ćwiczyć” swój układ odpornościowy i zwalczać chorobę.
Choć „leki” homeopatyczne rzadko kiedy wywołują skutki uboczne – jednak zdaniem ich przeciwników ich działanie opiera się głównie na efekcie placebo, a stosowanie takich specyfików przy poważniejszych dolegliwościach może mieć tragiczny finał. Ponad to, o ile preparaty te są ogólnodostępne (zazwyczaj bez recepty) i stosunkowo niedrogie, to już wizyta u lekarza homeopaty kosztuje średnio około 200 złotych, a zazwyczaj na jednej konsultacji się nie kończy. Konieczne jest również zarezerwowanie większej ilości czasu na spotkanie ze specjalistą (zazwyczaj trwa co najmniej godzinę). W Polsce homeopatią zajmuje się ok. 7 tys. przeszkolonych lekarzy, jednak wybór odpowiedniego wcale nie jest prosty.
Sceptycyzm wobec homeopatii nie dziwi – metodyczne badania naukowe zaprzeczają jej skuteczności. Podczas badań realizowanych przez rząd szwajcarski w okresie od 1998 do 2005 roku (obejmujących różne gałęzie medycyny niekonwencjonalnej) udowodniono m.in. że preparaty homeopatyczne nie są skuteczniejsze od placebo (co wzbudziło zresztą falę oburzenia wśród ich zwolenników i… producentów). W raporcie opublikowanym na łamach czasopisma medycznego „Lancet” nie omieszkano też przedstawić zalet homeopatii – czyli jej relatywnie niższych kosztów oraz lepszej jakości usług świadczonych pacjentom (chodziło tutaj o poświęcany czas i indywidualne podejście). Mimo tego, że nie ma żadnych naukowych uzasadnień dla skuteczności homeopatii – decyduje się na nią coraz więcej osób. Być może jest to powodowane rozpowszechniającą się modą na „eko” a może pewną nostalgią. Tak czy inaczej, należy zdać sobie sprawę, że myślenie magiczne i życzeniowe oraz stosowanie wody z cukrem czy cukrowych granulek nie rozwiąże poważnych problemów ze zdrowiem. Konsultacje z homeopatą owszem, można przeprowadzić, jednak nie powinny one zastępować konwencjonalnego leczenia. Bo choć tradycyjne leki mogą powodować szereg skutków ubocznych, to ich działanie jest przynajmniej pewne.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »