Homeopatia – prawdziwe leczenie czy efekt placebo?

homeopatia

Leczenie homeopatyczne jest coraz bardziej popularnym sposobem pozbywania się różnego rodzaju dolegliwości. Jest to kompletny system leczniczy, więc w teorii można ją stosować przy różnych chorobach, niezależnie od ich profilu. Najczęściej jednak pojawia się on przy alergiach i nawracających przeziębieniach. Czy warto się nim zainteresować? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest leczenie homeopatyczne?

Homeopatia to sposób leczenia, który bazuje na przekonaniu, że podobne leczy podobne. Oznacza to tyle, że lekarstwo podane zdrowemu człowiekowi, które wywołuje jakieś konkretne efekty może wyleczyć chorobę, która również podobne dolegliwości przynosi. Jest to forma leczenia, stanowiąca kompletny, potwierdzony naukowo system, sprawdzony na reprezentatywnej grupie pacjentów. Udzielanie pomocy w ten sposób nie trwa zwykle dłużej niż tradycyjne, koszt także nie jest zbyt zróżnicowany, dlatego coraz częściej pacjenci decydują się na taki rodzaj leczenia.

Czy oznacza to, że homeopatia jest w pełni bezpieczna?

Prawidłowo przeprowadzone leczenie metodą tego typu nie powinno nieść za sobą nieprzyjemnych konsekwencji. Jednak jak przy każdym sposobie należy skonsultować się ze specjalistą oraz mieć na uwadze, że mogą wystąpić powikłania, związane np. z alergiami.

Jakie leki homeopatyczne można spotkać na rynku?

W aptekach asortyment leków homeopatycznych jest tak samo duży, jak ten związany z medycyną konwencjonalną. Dlatego też ich samodzielne wybieranie nie jest wskazane, gdyż mnogość produktów, do których mamy dostęp nie ułatwia wyboru. Przekazanie tej sprawy lekarzowi jest niezwykle istotne, ponieważ środki tego typu muszą być dobrane perfekcyjnie do schorzenia.

Zakupić możemy m.in.

  • Leki homeopatyczne na kaszel
  • Leki homeopatyczne na katar
  • Homeopatyczne leki przeciwzapalne
  • Leki homeopatyczne przeciwalergiczne
  • Leki homeopatyczne dla dzieci
  • Leki homeopatyczne wspomagające codzienne funkcjonowanie

Zdrowa głowa, czyli czy homeopatia może wyleczyć objawy wypalenia i stresu?

Szczególnym rodzajem preparatów tego typu są leki homeopatyczne na stres. Jak się okazuje medycyna bazująca na tej metodzie potrafi także wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Środki tego rodzaju mają działać podobnie jak popularne suplementy wyciszające, jednak skutkować mają zgodnie z założeniem homeopatii. Oczywiście ten obszar również wymaga porady specjalisty i samodzielne eksperymentowanie jest bardzo niewskazane, gdyż ingerowanie w swoje zdrowie fizyczne i psychiczne może wywołać bardzo poważne konsekwencje, np. złe samopoczucie, a nawet depresję.

Czy można stosować homeopatię u najmłodszych?

Dzieci również mogą być leczone za pomocą homeopatii. Często ta metoda stosowana jest w przypadku alergii lub dużych problemów z brakiem odporności, ponieważ jest to alternatywa dla standardowego antybiotyku czy leków antyuczuleniowych. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że jak wszystko, tak i leki homeopatyczne dla dzieci mogą przynieść negatywne konsekwencje, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio dopasowane do organizmu. Dlatego tak ważne jest ostrożne wybieranie środków leczących zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i homeopatii.

Czy leczenie homeopatyczne ma związek z placebo?

Można by tak sądzić, jednakże badania wskazują na to, że nie. Większość osób korzystających z homeopatii jest do niej neutralnie lub nawet negatywnie nastawiona, więc nie wierzy w jej cudowne właściwości. Nie jest więc zbyt prawdopodobne, aby homeopatia  była tylko ułudą.

Pamiętaj!

Sposób leczenia jaki wybieramy powinien być dostosowany do potrzeb i wymagań organizmu. To lekarz decyduje jakimi środkami będziemy zwalczać dolegliwości i tego powinniśmy się trzymać. Oczywiście warto zapytać specjalisty o różne możliwości, natomiast to on decyduje czy homeopatia będzie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne metody.

Tekst sponsorowany

Podobne artykuły »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebooku! »