Homeopatia produkty

homeopatia

Produkty homeopatyczne stanowią trzon terapii homeopatycznej. Po uprzedniej konsultacji ze specjalstą mogą je przyjmować zarówno dorośli jak i dzieci. Ze względu na pochodzenia surowca z którego są produkowane wyróżniamy: leki roślinne (głównie na bazie ziół – pokrzywy, skrzypu, aloesu, arniki górskiej…), mineralne (stworzone na bazie pierwiastków obecnych w przyrodzie), pochodzenia zwierzęcego (z organizmów zwierzęcych lub wydzielanych przez nie substancji), czy miazmatyczne (otrzymywane ze zmian chorobowych na ciele – co istotne – w maksymalnym rozcieńczeniu). Czasami w homeopatii stosuje się również leki produkowane na bazie farmaceutyków konwencjonalnych.

Specyfiki homeopatyczne.

Teoretycznie produkty homeopatyczne nie są lekami. Stężenie substancji aktywne jest bowiem w nich zbyt niskie, by można było użyć tej nazwy. Tymczasem zwolennicy homeopatii uważają, że im wyższe jest rozcieńczenie specyfiku, tym silniej oddziałuje on na organizm. Środek taki stymuluje organizm, aby zmobilizował się przeciw chorobie. Przy produkcji leku istotne jest przede wszystkim potencjonowanie (czyli energiczne potrząsanie roztworem). Jeśli chodzi o podział produktów ze względu na postać, to wyróżniamy leki do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Wśród tych pierwszych dostępne są m.in. maści (stosowane na stłuczenia, odkażające, ułatwiające gojenie), czopki doodbytnicze, krople do przemęczonych oczu (mające zastosowanie także przy leczeniu zapalenia spojówek), kompresy i okłady.

Odpowiednie dawkowanie.

Natomiast środki do użytku wewnętrznego to: różnego rodzaju granulki, drażetki, tabletki (do ssania na gardło, na zgagę czy niestrawność, na zaburzenia snu, łagodzące napięcie nerwowe, na objawy alergii sezonowych, na chorobę lokomocyjną oraz na infekcje), syropy (przeciwkaszlowe), płukanki do gardła (stosowane w bólu gardła, infekcjach i stanach zapalnych), oraz roztwory doustne (dla ząbkujących dzieci). Dawkowanie zależy przede wszystkim od indywidualnego przypadku. Niektóre postacie leków są niewskazane dla dzieci (zwłaszcza te bazujące na alkoholu) czy dla osób z alergią (w granulkach czy tabletkach może znajdować się cukier mleczny, którego niektórzy nie tolerują).

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »