Homeopatia sposoby

Bezpieczne, jednak nadal z umiarem

Homeopatia jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej wynalezioną już na przełomie XVIII i XIX wieku. Wtedy to niemiecki lekarz, Samuel Hahneman sformułował dwie podstawowe zasady homeopatii, stosowane po dzień dzisiejszy. To one określają sposoby wedle których przebiega leczenie. Pierwszą z zasad jest zasada podobieństwa. Zgodnie z nią podobne musi być leczone podobnym. Oznacza to, że osobie chorej podaje się tę samą substancję, która u osoby zdrowej wywołałaby objawy chorobowe. Szaleństwo? Niekoniecznie. Tutaj wkracza bowiem druga zasada – maksymalnego możliwego rozcieńczenia leku.

Lecznicze właściwości homeopatii.

Aby substancja nabyła leczniczych właściwości konieczne jest stopniowe rozcieńczanie i dynamizowanie. Najpierw sporządza się nalewkę wyjściową z danego surowca, a następnie rozpuszcza ją w coraz większych ilościach wody (i alkoholu). Substancje nierozpuszczalne w wodzie są rozcierane z cukrem mlecznym (laktozą). Najczęściej stosuje się dziesiętne i setne rozcieńczania (czyli 1 część nalewki do 10 części rozpuszczalnika bądź 1 do 100 części). Rozcieńczając i dynamizując otrzymujemy kolejne potencje specyfiku. Konieczne jest, by każdy etap rozcieńczania łączyć z dynamizacją (czyli energicznym potrząsaniem). Abstrahując więc od tych osobliwych nieco metod – terapia lekiem homeopatycznym sprowadza się po prostu do pobudzenia mechanizmów obronnych organizmu. Podawanie specyfików stanowi główny element homeopatycznej terapii.

Indywidualne uwarunkowania.

Częstotliwość przyjmowania oraz dawka zależą od indywidualnych uwarunkowań. Warto podkreślić, że w gabinecie homeopaty bardzo zwraca się uwagę na to, by do każdego pacjenta podchodzić jak do nowego przypadku. Nie każdy specyfik może być podawany dzieciom. Nie każde schorzenie poddaje się terapii homeopatycznej. Znowu najważniejsze jest racjonalne podejście do terapii. Może ona być pomocna np. w leczeniu infekcji (przy pomocy syropów, tabletek do ssania na gardło, granulek czy innych doustnych specyfików), w problemach skórnych czy urazach (rozmaite maści na bazie wyciągów roślinnych), a nawet przy alergiach (krople do oczu, do nosa, leki doustne). Niemniej w wypadku poważniejszych lub przewlekłych schorzeń warto najpierw spróbować innych form terapii.

TAGI: Medycyna niekonwencjonalna, etapy rozcieńczania, dynamizacja leku, racjonalizacja terapii, indywidualne uwarunkowania.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »