Homeopatia terapia

Czy homeopatia jest skuteczna?

Medycyna niekonwencjonalna składa się co najmniej z kilku dziedzin. Jedną z nich, budzącą spore emocje, jest homeopatia. Została ona odkryta już w końcu XVIII stulecia przez niemieckiego uczonego, Samuela Hahnemana. Ustanowił on główne, uzupełniające się zasady terapii homeopatycznej: podobne należy leczyć podobnym (czyli dane schorzenie leczymy takim składnikiem, który mógłby wywołać objawy choroby u osoby zdrowej), zaś lek musi być tak rozcieńczony, by zawierał śladowe ilości substancji aktywnej. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie roztworu – potencjonowanie go (czyli intensywne wstrząsanie mieszanką). Homeopatyczna terapia ma tyleż zwolenników, co przeciwników.

Homeopatyczne preparaty.

Preparaty homeopatyczne nie powinny być jednak nazywane lekami, ponieważ zawierają minimalne ilości leczniczych substancji, a składają się głównie z wody bądź cukru (w przypadku tabletek). Efekty lecznicze są więc wielką tajemnicą. Niemniej – nie sposób zaprzeczyć, że w niektórych przypadkach homeopatyczna terapia przynosi rezultaty. Homeopaci wierzą, że powodem tego jest stymulacja organizmu do samoleczenia, jaką zapewniają specyfiki. Natomiast przeciwnicy metody przyrównują to zjawisko do „efektu placebo”. Co ciekawe, środki homeopatyczne są uznawane za skuteczne również w krajach rozwiniętych, gdzie nauka jest na bardzo wysokim poziomie (np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii można kupić nawet refundowane leki homeopatyczne, stosować homeopatię w szpitalu…).

Stanowisko Rady Naczelnej Izby Lekarskiej.

Preparaty homeopatyczne są uważane za bezpieczne, nie wywołują skutków ubocznych. W Polsce jednak Rada Naczelnej Izby Lekarskiej wypowiedziała się jednoznacznie, potępiając
przepisywanie preparatów homeopatycznych przez lekarzy (zdaniem ekspertów z Rady takie działania mogą narażać zdrowie pacjentów). Również pewne zalecenia homeopatów spotykają się ze (słuszną?) powszechną krytyką, są to m.in. unikanie stosowania szczepień czy antybiotyków. Cukrem czy wodą nie da się przecież wyleczyć wszystkiego. A może?

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »