Homeopatia

homeopatia

Homeopatia jest jedną z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Choć została odkryta już pod koniec XVIII stulecia (przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemana) to wciąż budzi niesłabnące zainteresowanie wśród zwolenników tzw. „naturalnych” metod leczenia, jak i kontrowersje pośród sceptyków.

Główną zasadą tego rodzaju terapii jest to, aby daną chorobę leczyć „podobnym” czyli substancją, która u zdrowych osób wywołałaby właśnie takie symptomy. Kluczem jest tutaj rozcieńczanie. Środki homeopatyczne są bowiem w bardzo dużym stopniu rozcieńczane, dopóty, dopóki roztwór składa się niemal z samej wody. Dużą rolę (oczywiście według zwolenników terapii) odgrywają również intensywne potrząsanie. Ma ono za zadanie zwiększyć skuteczność leku.
W zależności od stężenia, preparaty homeopatyczne mogą być pozbawione substancji aktywnej lub też zawierać jej minimalne ilości. W większości efekty lecznicze opierają się więc na efekcie placebo. Zwolennicy terapii wierzą ponad to w „pamięć wody” wpływającą na charakter roztworu. Jednakże żadne z badań, praw nauki czy natury – nie są w stanie skuteczności homeopatii potwierdzić. Przez to budzi ona liczne kontrowersje i jest uważana za zwyczajne oszustwo. Nie przeszkadza to jednak zdobywać tej metodzie licznych zwolenników na całym świecie (w niektórych państwach europejskich, jak Wielka Brytania czy Niemcy leki homeopatyczne są nawet refundowane, można stosować taką terapię w szpitalu, a lekarze mogą jako specjalizację wybrać właśnie homeopatię). Preparaty stosowane w terapii na ogół są uważane za bezpieczne (często w ich składzie dominuje głównie woda, cukier czy alkohol). Jednak z szeroką krytyką spotykają się pewne zalecenia homeopatów – m.in. dotyczące unikania stosowania metod medycyny konwencjonalnej, jak antybiotyki, szczepionki…W Polsce kwestia leków homeopatycznych jest regulowana prawnie – jednak co ciekawe, nie jest konieczne potwierdzanie ich skuteczności przed wprowadzeniem na rynek. Lekare mogą przepisywać pacjentom takie leki (nie jest to karane w świetle prawa), ale z kolei Rada Naczelnej Izby Lekarskiej uznała przepisywanie preparatów homeopatycznych i praktykowanie homeopatii za błędy mogące narazić zdrowie i życie pacjentów.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »