Jak korzystać z homeopatii?

Jak korzystać z homeopatii

Zdaniem zwolenników homeopatii można tę dziedzinę medycyny niekonwencjonalnej traktować jako: metodę leczniczą służącą terapii chorób ostrych i przewlekłych, szczególnie tam, gdzie medycyna niekonwencjonalna nie przynosi oczekiwanych efektów. To niewątpliwie śmiały postulat, zważywszy na metody przez homeopatię stosowane. Przypomnijmy, metoda ta opiera się na leczeniu preparatami składającymi się z wyjątkowo silnie rozcieńczonej substancji aktywnej (która u zdrowych osób wywołuje podobne objawy, co choroba, którą ten lek ma leczyć). Kontrowersje wzbudza także fakt, że zwolennicy homeopatii czasami zalecają, by unikać metod konwencjonalnej medycyny, antybiotyków, szczepionek czy innych „naruszających naturalną odporność organizmu” leków. Jak zatem należy korzystać z homeopatii, aby było to dla nas bezpieczne? Przede wszystkim – z umiarem oraz odpowiednią drogą sceptycyzmu. Warto pamiętać, że żadne badania nie potwierdziły skuteczności preparatów homeopatycznych (przynajmniej nie w większym stopniu niż w przypadku skuteczności placebo).
Dobrze jest również ewentualną terapię rozpocząć od konsultacji z lekarzem – w Polsce jest około 7 tysięcy homeopatów, a i zwyczajni lekarze rodzinni zazwyczaj mają wystarczającą wiedzę na temat preparatow homeopatycznych. W przypadku braku konsultacji, koniecznie należy zapoznać się z pewnymi ogólnymi zaleceniami dotyczącymi przyjmowania leków.
Częstość podawania powinna być determinowana stopniem nasilenia objawów (i zmniejszana wraz z ich ustępowaniem). Inne są proporcje podawania granulek, inne kropli, inne tabletek. Należy też pamiętać, że nie każdy lek można podawać dzieciom (nie zaleca się im podawania kropli, gdyż w większości zawierają one wysokoprocentowy alkohol). Leki złożone (kompleksowe) należy rozcieńczać w wodzie. Homeopatyczne substancje powinny być przyjmowane co najmniej pół godziny przed (bądź godzinę po) posiłku. Nie należy ich podawać przy pomocy metalowych łyżeczek. Ważne jest również przechowywanie – w ciemnym, suchym miejscu.
Aby lek mógł w pełni zadziałać, nie należy przy jego stosowaniu korzystać z : mentolu w żadnej postaci (czy to herbaty czy pasty do zębów, a nawet gumy do żucia), kamforowej maści, przypraw takich jak cynamon, ziół, czosnku, kofeiny w każdej postaci, mocnej herbaty. Substancje te mogą bowiem upośledzać wchłanianie się specyfiku.
Czy Polacy stosują się do tych zasad? Nie wiadomo. Natomiast pewnym jest, że z leków homeopatycznych korzystają. Na całe szczęście, raczej rozsądnie. Do dolegliwości najczęściej leczonych w sposób homeopatyczny należą bowiem: stany grypopodobne, przeziębienia, stany napięcia, stresu, kłopotów ze snem, urazy, stłuczenia, nadwyrężenia stawów, choroby układu pokarmowego, niestrawność, choroba lokomocyjna oraz dolegliwości związane z klimakterium.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »