Lek czy oszustwo?

Lek czy oszustwo?

Jak od dawna wiadomo, leki homeopatyczne wzbudzają spore zainteresowanie. Nie brak zarówno dobrych, jak i złych opinii na ich temat. W skrajnych przypadkach, można spotkać się z mocnym twierdzeniem, że nauka o homeopatii to przede wszystkim oszustwo, a stosowane w niej preparaty, działają na zasadach placebo.
Dla wielu naukowców, lekarzy i badaczy, temat homeopatii to przysłowiowy punkt zapalny, poważnej i długiej dyskusji. Najbardziej zatwardziali krytycy uważają bowiem, że homeopatia to nic innego jak sztuka psychomanipulacji, a pacjenci stosujący leki zalecane w ramach terapii medycyny niekonwencjonalnej, w rzeczywistości stają się ofiarami oszustwa na globalną skalę.
Trudno jest jednak udowodnić, że dostępne na rynku preparaty homeopatyczne nie przynoszą żadnych pozytywnych efektów. Wbrew laboratoryjnym badaniom i uzyskanym w ich trakcie wynikom, okazuje się, że wiele osób odczuwa znaczną poprawę samopoczucia i zdrowia, po zastosowaniu terapii homeopatycznej. Lekarze nie potrafią określić przyczyn takich reakcji, ponieważ analizując skład chemiczny podawanych preparatów, najczęściej okazuje się, że substancje aktywne zostały praktycznie… wypłukane (podczas tworzenia leków homeopatycznych stosuje się technikę rozcieńczania, która ma ograniczyć substancje aktywne do niemal całkowitego minimum).
Oszustwo? Jeżeli nawet, to wyjątkowo starannie przygotowane i działające niemal w magiczny sposób. Być może w rzeczywistości twórca idei homeopatii był geniuszem i odkrył coś, czego nie jest w stanie pojąć nawet współczesny świat nauki. To co najważniejsze dla pacjentów – homeopatia pomaga i często jest skuteczniejsza niż tradycyjne metody leczenia.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »