Lek homeopatyczny

Leki homeopatyczne

Homeopatia jest gałęzią medycyny niekonwencjonalnej. I choć jej skuteczność bywa często kwestionowana, to w niektórych krajach traktowana jest jako równorzędna forma leczenia pewnych schorzeń. W ramach leczenia homeopatycznego stosuje się przede wszystkim różnego rodzaju „leki”, przy czym istnieją różne sposoby klasyfikowania tych specyfików. Leki homeopatyczne dzielimy ze względu na pochodzenie na:roślinne, mineralne, pochodzenia zwierzęcego oraz miazmatyczne (budzące największe kontrowersje, bowiem powstające na bazie wydzielin ze zmienionych chorobowo miejsc, w chorobach skóry, wenerycznych czy nowotworowych).

Różne formy specyfików homeopatycznych.

Jeśli chodzi o postać tych specyfików, to występują w różnorodnych formach: tabletek, kropli, syropów, globulek czy granulek (a więc preparatów do użytku wewnętrznego) oraz maści, kremów, żeli, płynów do nacierania, czopków (do użytku zewnętrznego). Najczęściej stosowanymi lekami są te produkowane na bazie roślin lub minerałów. Specyfika leku homeopatycznego polega na tym, że zawartość substancji aktywnych jest w nim minimalna. Im silniej rozcieńczony lek, tym
paradoksalnie silniejsze jego działanie. Kluczowym czynnikiem jest również proces „wstrząsania” podczas produkcji preparatu (czynność ta nosi też nazwę potencjonowania). Jak (i czy w ogóle) działa lek homeopatyczny?

Homeopatia, a nauka.

Nauka nie potwierdza co prawda skuteczności działania tego typu specyfików, niemniej jednak są sytuacje, w których ich działanie może przynosić efekty. Według zwolenników homeopatii słabe dawki pobudzają organizm do „samoleczenia”, dodatkowo lek nie kumuluje się w organizmie i nie powoduje działań niepożądanych. Lek homeopatyczny może być stosowany(oczywiście po konsultacji ze specjalistą) w infekcjach, stanach grypopodobnych, napięciu nerwowym, kłopotach ze snem, przy lekkich urazach czy stłuczeniach, a także niewielkich problemach z układem pokarmowym (niestrawność, choroba lokomocyjna).

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »