Leki homeopatyczne

Leki homeopatyczne

Środki homeopatyczne są to preparaty stosowane w homeopatii – gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Nie są one „lekami” w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Do produkcji środków homeopatycznych używane są substancje pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, mineralnego oraz syntetycznego. Przygotowanie leków homeopatycznych. Preparaty te powstają w drodze rozcieńczania postaci wyjściowej surowca, istotną rolę odgrywa też energiczne potrząsanie roztworem (potencjonowanie, dynamizowanie).
Leki homeopatyczne są dzielone ze względu na pochodzenie wyjściowych substancji na: roślinne (otrzymywane na przykład z arniki górskiej, nagietka lekarskiego, pokrzywy zwyczajnej, aloesu), leki mineralne (stosowana jest większość ogólnie dostępnych pierwiastków oraz ich związków chemicznych – siarka, rtęć, żelazo, srebro, a także minerałów – jak boraks, węglan wapnia, fosforan wapnia), pochodzenia zwierzęcego (otrzymywane bądź z organizmów zwierzęcych, bądź z substancji przez nie wytwarzanych), oraz leki miazmatyczne (otrzymywane ze zmienionych chorobowo miejsc w organizmie – dostępne jedynie w maksymalnym rozcieńczeniu, bez molekuł materiału wyjściowego).
Najczęściej stosowane są leki o pochodzeniu mineralnym i roślinnym. Najrzadziej sięga się po kontrowersyjne leki miazmatyczne. Czasami w homeopatii stosuje się też leki produkowane na bazie konwencjonalnych farmaceutyków (antybiotyków, szczepionek), w roztworze o minimalnym stężeniu tego leku.
Leki homeopatyczne mogą służyć zarówno do użytku wewnętrznego – jak kropelki, globulki (ziarenka cukrowe), granulki (kuleczki cukrowe), tabletki; jak i zewnętrznego – maści, kremy, płyny i emulsje, żele.
Ich dawkowanie zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, a zasady stosowania są ustalane w oparciu o konsultację z lekarzem. Niektóre postacie leków są jednak niewskazane dla dzieci (kropelki zawierające wysokie stężenie alkoholu) oraz dla osób z alergią (nietolerujący laktozy nie mogą przyjmować tabletek, zazwyczaj bowiem zawierają one cukier mleczny).

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »