Leki homeopatyczne

działanie leków homeopatycznych

Homeopatia jest gałęzią medycyny niekonwencjonalnej. Środki w niej stosowane noszą nazwę leków homeopatycznych. Nie są one „lekami” w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Kluczem do ich skuteczności (kwestionowanej) jest zdaniem zwolenników terapii odpowiednie rozcieńczenie. Do produkcji środków leczniczych stosowane są substancje o różnym pochodzeniu – mineralnym, roślinnym, zwierzęcym czy miazmatycznym (wykorzystywane najrzadziej, otrzymywane ze zmienionych chorobowo miejsc – przy schorzeniach wenerycznych, skórnych, nowotworach, gruźlicy). Leki homeopatyczne można stosować zarówno w formie zewnętrznej jak i wewnętrznej. Do pierwszej grupy zaliczamy różnego rodzaju kremy i maści (np. popularna maść arnikowa), krople do oczu (tzw. „świetlik”), okłady, preparaty do nacierania.

Leki do użytku wewnętrznego.

Wśród leków do użytku wewnętrznego znajdują się natomiast: tabletki ziołowe, globulki, granulki, syropy, krople żołądkowe i inne. Preparaty homeopatyczne kupowane najczęściej są pochodzenia roślinnego (z nagietkiem, arniką, aloesem, skrzypem, pokrzywą…) lub mineralnego (zawierające np. żelazo, węglan wapnia, boraks, siarkę, rtęć). Wiele z nich jest dostępnych bez recepty, co nie oznacza, że przed rozpoczęciem terapii nie jest konieczna specjalistyczna konsultacja. To lekarz powinien ocenić, czy ten rodzaj leczenia będzie dla nas odpowiedni. Kontrowersyjność leków homeopatycznych polega na tym, że zastosowane w nich substancje aktywne są maksymalnie rozcieńczone.

Lek czy placebo?

Dużą wagę przywiązuje się do tego, w jaki sposób proces ten przebiega – energiczne potrząsanie roztworem (tzw. potencjonowanie) wzmaga zdaniem zwolenników homeopatii jego lecznicze właściwości. Jak jest naprawdę ze skutecznością takich środków? Trudno stwierdzić. Zdaniem malkontentów leki te dają jedynie efekt „placebo”. Osoby wierzące w lecznicze właściwości leków homeopatycznych udowadniają natomiast, że stanowią one pewnego rodzaju bodziec dla organizmu, aby rozpoczął proces samoleczenia. Ważne, by wykorzystywać homeopatyczne środki z umiarem. Przy silniejszych objawach lub poważniejszych dolegliwościach lepiej nie eksperymentować na swoim organizmie.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »