Medycyna naturalna

Medycyna naturalna opiera się na różnego rodzaju metodach leczenia. W nurcie tym można znaleźć sposoby częściowo zaakceptowane przez główny kierunek medycyny – jak fitoterapia (leczenie ziołami pod różnymi postaciami), balneoterapia (lecznicze kąpiele) czy w umiarkowanym stopniu aromaterapia (wpływ zapachów na funkcjonowanie człowieka, głównie w wymiarze neurologicznym).Część z metod zaadaptowano nawet tak, by mogły być stosowane podczas klasycznego procesu leczniczego (jak akupunktura – czyli leczenie igłami wbijanymi w określone punkty na ciele, akupresura – polegająca na ucisku określonych miejsc na ciele).

Metody leczenia metodami medycyny naturalnej.

W medycynie naturalnej dominują jednak metody leczenia, których praktykowanie nie jest popierane przez konwencjonalnych terapeutów i lekarzy. Znajdziemy wśród nich m.in. apiterapię – leczenie produktami pszczelimi, koloroterapię – oddziaływanie na człowieka poszczególnymi barwami, hipnoterapię – stosowanie hipnozy w celach prozdrowotnych, homeopatię – leczenie specyfikami maksymalnie rozcieńczonymi (różnorakiego pochodzenia), urynoterapię – uzdrawianie moczem, radiestezję – terapię opartą na działaniu wahadełek i różdżek, bioenergoterapię – upatrującą głównego źródła leczenia w „energii uzdrowiciela”, chiropraktykę – opartą na manipulacji kręgosłupem i inne. Co istotne, wiele z metod medycyny naturalnej może pochwalić się wielowiekową tradycją (np. akupunktura, ziołolecznictwo, akupresura), inne stanowią natomiast dyscypliny młode i wciąż rozwijające się.

Fitofarmaceutyki i ziołolecznictwo.

Ziołolecznictwo cieszy się w ramach tego nurtu stosunkowo największym zaufaniem. Fitofarmaceutyki występują bowiem w znanych od wieków formach, nie tylko ogólnodostępnych (w sklepach zielarskich), ale też łatwych do samodzielnego wykonania. Medycyna naturalna może być stosowana zarówno w schorzeniach o słabym, jak i silnym nasileniu. Oczywiście, rozpoczęcie jakiejkolwiek terapii powinny poprzedzać kompleksowe badania oraz konsultacja z odpowiednim specjalistą. Nim zdecydujemy się na konkretną serię zabiegów warto zasięgnąć opinii na ich temat. Ewentualne skutki uboczne mogą się przydarzyć w przypadku każdej terapii, nawet jeśli nie wykorzystuje ona inwazyjnych metod.

Podobne artykuły »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polub nas na Facebooku! »

Dekalog zdrowego żywienia »

ChrońSerce.pl »

Choroby serca zbierają coraz większe żniwo. Wielu ludzi, zamiast zastanowić się nad odpowiednią diet ...

Zawał serca to najpoważniejsze powikłanie choroby wieńcowej. Najczęściej jego ofiarą padają osoby pł ...

Serce nie lubi wysokiego poziomu cholesterolu, nadmiernego obtłuszczenia organizmu oraz dużej ilości ...

Wpływ pogody na nasz organizm – a zwłaszcza na serce jest znany od dawna. W ostatnich miesiącach nau ...

Serce nie lubi wielu rzeczy – otyłości, braku wysiłku fizycznego, palenia papierosów. Najpoważniejsz ...

Google+ »