Medycyna naturalna

Medycyna niekonwencjonalna

Medycyna naturalna opiera się na różnego rodzaju metodach leczenia. W nurcie tym można znaleźć sposoby częściowo zaakceptowane przez główny kierunek medycyny – jak fitoterapia (leczenie ziołami pod różnymi postaciami), balneoterapia (lecznicze kąpiele) czy w umiarkowanym stopniu aromaterapia (wpływ zapachów na funkcjonowanie człowieka, głównie w wymiarze neurologicznym).Część z metod zaadaptowano nawet tak, by mogły być stosowane podczas klasycznego procesu leczniczego (jak akupunktura – czyli leczenie igłami wbijanymi w określone punkty na ciele, akupresura – polegająca na ucisku określonych miejsc na ciele).

Metody leczenia metodami medycyny naturalnej.

W medycynie naturalnej dominują jednak metody leczenia, których praktykowanie nie jest popierane przez konwencjonalnych terapeutów i lekarzy. Znajdziemy wśród nich m.in. apiterapię – leczenie produktami pszczelimi, koloroterapię – oddziaływanie na człowieka poszczególnymi barwami, hipnoterapię – stosowanie hipnozy w celach prozdrowotnych, homeopatię – leczenie specyfikami maksymalnie rozcieńczonymi (różnorakiego pochodzenia), urynoterapię – uzdrawianie moczem, radiestezję – terapię opartą na działaniu wahadełek i różdżek, bioenergoterapię – upatrującą głównego źródła leczenia w „energii uzdrowiciela”, chiropraktykę – opartą na manipulacji kręgosłupem i inne. Co istotne, wiele z metod medycyny naturalnej może pochwalić się wielowiekową tradycją (np. akupunktura, ziołolecznictwo, akupresura), inne stanowią natomiast dyscypliny młode i wciąż rozwijające się.

Fitofarmaceutyki i ziołolecznictwo.

Ziołolecznictwo cieszy się w ramach tego nurtu stosunkowo największym zaufaniem. Fitofarmaceutyki występują bowiem w znanych od wieków formach, nie tylko ogólnodostępnych (w sklepach zielarskich), ale też łatwych do samodzielnego wykonania. Medycyna naturalna może być stosowana zarówno w schorzeniach o słabym, jak i silnym nasileniu. Oczywiście, rozpoczęcie jakiejkolwiek terapii powinny poprzedzać kompleksowe badania oraz konsultacja z odpowiednim specjalistą. Nim zdecydujemy się na konkretną serię zabiegów warto zasięgnąć opinii na ich temat. Ewentualne skutki uboczne mogą się przydarzyć w przypadku każdej terapii, nawet jeśli nie wykorzystuje ona inwazyjnych metod.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »