Naturalna homeopatia

Różne formy leków homeopatycznych

Medycyna naturalna obejmuje wiele dziedzin, różniących się od siebie zarówno sposobem działania, wykorzystywanymi środkami, jak i kontrowersjami, które budzą. Jedną z gałęzi tej dziedziny jest homeopatia. Została ona odkryta na przełomie XVIII i XIX wieku, przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemana.

Filary homeopatii.

Ustanowił on dwie zasady, będące filarami dyscypliny do dziś: aby podobne leczyć podobny, oraz aby specyfiki homeopatyczne maksymalnie rozcieńczać (przy czym bardzo istotna jest odpowiednia dynamizacja roztworu poprzez wstrząsanie nim). Leczenie podobnym sprowadza się do podawania choremu takiego środka, które u osoby zdrowej mógłby wywołać podobne do jego stanu objawy. Środki homeopatyczne są jednak współcześnie na tyle rozcieńczane, że nie generują objawów choroby, a jedynie stymulują układ immunologiczny do obrony. Wyróżniamy leki jedno- lub wieloskładnikowe, zarówno do zewnętrznego jak i wewnętrznego użytku (pod różną postacią – maści, granulek, tabletek, czopków etc.).

Preparaty homeopatyczne.

Preparaty homeopatyczne zawierają albo śladowe ilości substancji leczniczej, albo opierają swe działanie o tzw. „pamięć wody”. Ich lecznicze działanie w dużej mierze opiera się zatem na efekcie placebo. Niemniej – homeopatia również współcześnie ma wielu zwolenników, w różnym wieku, różnego stanu społecznego i z różnymi schorzeniami. W niektórych państwach europejskich – jak Wielka Brytania czy Niemcy – homeopatia posiada status pełnoprawnej metody leczenia. Można kupić leki homeopatyczne z refundacją, a w szpitalu zdecydować się na takie właśnie leczenie. W Polsce leki homeopatyczne nie cieszą się uznaniem środowiska, jednak na terenie naszego kraju działa około 7 tysięcy specjalistów z tej dziedziny. Na korzyść leków homeopatycznych przemawia fakt, że choć ich skuteczność jest dyskusyjna, to preparaty na ogół są bezpieczne i nie wywołują efektów ubocznych.

TAGI: Medycyna naturalna, maksymalne rozcieńczenie leku,, stymulacja układu immunologicznego, leki jedno i wieloskładnikowe, pamięć wody, efekt placebo.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »