Naturalne leczenie

Homeopatia odchudzanie

Terapia naturalna posiada coraz więcej zwolenników. W świecie, w którym często nawet w żywności dominują konserwanty, a zewsząd słyszymy o szkodliwości syntetycznych substancji i modyfikowanych genetycznie produktów trudno się temu dziwić. Powrót do naturalnych metod leczenia nie zawsze jest jednak dobrym wyborem. Trzeba wiedzieć, kiedy takie rozwiązanie może przynieść korzystne rezultaty, a kiedy wręcz przeciwnie – pogorszyć stan pacjenta. Wśród naturalnych metod leczenia najczęściej wymieniane są: ziołolecznictwo, akupresura, akupunktura, hydroterapia, ale też budzące większe kontrowersje homeopatia i bioenergoterapia. Nawet w dużych miastach pojawia się coraz więcej gabinetów homeopatycznych.

Medycyna klasyczna, a homeopatia.

Na Zachodzie zaś dyscyplina ta jest często traktowana niemal na równi z klasyczną medycyną. Czy słusznie? Homeopatia jest dziedziną odkrytą w końcu XVIII wieku przez niemieckiego medyka, Samuela Hahnemana. Ustanowione przez niego zasady podobieństwa i rozcieńczania do dzisiaj obowiązują przy tworzeniu specyfików. Homeopatia opiera się na leczeniu specjalnie przygotowanymi roztworami. Pierwsza z zasad odnosi się do tego, by pacjentowi z daną dolegliwością podawać taki środek, który u zdrowej osoby wywołałby objawy jego schorzenia. Druga – uzupełnia tę tezę – roztwór musi być maksymalnie rozcieńczony. Często w lekach homeopatycznych stężenie substancji aktywnej jest wręcz śladowe. Homeopaci wierzą jednak, że kluczowe znaczenie w procesie tworzenia leku ma dynamizacja, czyli energiczne wstrząsanie roztworem.

Fitofarmaceutyki.

Środki homeopatyczne bywają (zupełnie niesłusznie) mylone z fitofarmaceutykami. Do ich produkcji używane są bowiem substancje pochodzenia roślinnego, ale też mineralnego, zwierzęcego czy miazmatycznego. Nawet, jeśli w danym specyfiku obecny jest wyciąg z arniki, nagietka, aloesu czy pokrzywy – to występuje on w dużo niższym stężeniu niż w produkcie ziołowym. Inną zbieżnością leków ziołowych i homeopatycznych jest fakt, że poszczególne ich rodzaje mogą być używane zewnętrznie lub wewnętrznie. Ziołolecznictwo jest jednak mniej radykalne i nie rości sobie prawa do bycia jedynym i właściwym sposobem terapii. Wśród homeopatów zdarzają się natomiast fanatycznie oddani idei specjaliści, potępiający używanie konwencjonalnych leków i terapii (jak np. antybiotyki). Warto przed podjęciem terapii rozważyć jej skuteczność oraz ewentualne skutki uboczne – także w wypadku metod naturalnych.

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »