Popularność leków homeopatycznych

Popularność leków homeopatycznych

Mimo niepotwierdzonej naukowo skuteczności, leki homeopatyczne cieszą się na świecie sporą popularnością. Mało tego – często ich stosowanie jest akceptowane przez ogół społeczeństwa oraz środowiska lekarskie. W niektórych zachodnioeuropejskich krajach preparaty te są nawet refundowane (bądź częściowo refundowane) przez kasy chorych. Do państw takich zaliczają się: Francja (gdzie oprócz tego działają szpitale, w których można skonsultować się z lekarzem homeopatą), Belgia, Wielka Brytania (gdzie homeopatyczne leczenie jest częścią Narodowej Opieki Zdrowotnej, istnieje 6 szpitali homeopatycznych, a terapię tę popiera nawet rodzina królewska – posiadająca osobistego lekarza o takiej właśnie specjalności), Niemcy (homeopatię wykłada się nawet na uniwersytetach), Austria (gdzie homeopatię uznano oficjalnie za umiejętność medyczną).
Również w państwach na południu Europy – w Hiszpanii (gdzie oprócz lekarzy terapię mogą prowadzić także naturopaci) oraz Włoszech homeopatia i takież leki cieszą się dużą popularnością. W krajach Europy środkowej i wschodniej homeopatia wciąż się rozwija – w Bułgarii i na Węgrzech na przykład – lekarze odbywają specjalne kursy (organizowane przy medycznych uniwersytetach), aby móc leczyć homeopatycznie. W Polsce – leki homeopatyczne są przepisywane przez lekarzy, mogą się oni kształcić na kursach, jednak dyscyplina ta nie jest uznana przez Radę Naczelną Izby Lekarskiej , choć preparaty homeopatyczne są dostępne w większości aptek i to bez recepty.
Jednak mimo europejskich korzeni (wynalazca homeopatii był Niemcem) – nie ogranicza się ona do Starego Kontynentu. W Stanach Zjednoczonych leki homeopatyczne są oficjalnie uznawane od 1938 roku, istnieje nawet sieć aptek wyspecjalizowanych w tego typu preparatach. W krajach Ameryki Południowej (Argentyna, Brazylia, Ekwador, Wenezuela) dopiero lata 80 przyniosły zalegalizowanie homeopatii jako metody leczenia, do praktykowania której wymagany jest kurs (Brazylia) lub podyplomowe studia (Ekwador, Wenezuela). Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat homeopatia zyskała także zwolenników w RPA, Tunezji, Maroku, Izraelu, w Australii oraz Nowej Zelandii.
W państwach azjatyckich istnieje długoletnia tradycja stosowania homeopatii. W Indiach bez trudu można znaleźć państwowe ośrodki leczenia tą metodą ( 23 szpitale i 5400 przychodni), istnieje Narodowy Instytut Homeopatii kształcący w tym zakresie, praktykuje około 200 tysięcy homeopatów. W Pakistanie metodę tę również stosuje się szeroko – została włączona do narodowego systemu zdrowotnego, można zdobyć tytuł doktora homeopatii.
W Japonii natomiast dyscyplina ta nie jest powszechnie stosowana. Środki homeopatyczne nie są uznawane w świetle prawa za leki i nie podlegają refundacji, samych lekarzy specjalizujących się w takiej formie terapii również jest niewielu (w porównaniu na przykład z Indiami).

Podobne artykuły »

Polub nas na Facebooku! »